Skip to content

60 Lake AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1885

Owner
---
Last Sale Price
$1,155,000
Last Sale Date
Dec 31, 2025

Property Information

Block109
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,489
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$404,300
42%
Improvement Value:$558,900
58%
Total Assessment$963,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,380+21.3%
2024$13,507+3.6%
2023$13,035+1.5%
2022$12,848+39.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,155,000
Sq Ft2,489DeedBook 9774, Page 1451Recorded1/8/2026

Property Sale

Sale
$347,400
DeedBook 8104, Page 2990

Property Built

Built

Year Built: 1885