Skip to content

13 Ocean PathwayOcean Grove, NJ 07756

Built 1880

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Feb 7, 2019

Property Information

Block115
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,632
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$455,000
23%
Improvement Value:$1,561,400
77%
Total Assessment$2,016,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,156+31.5%
2024$32,810+12.8%
2023$29,078+5.0%
2022$27,695+81.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,400,000

From:

To:

Sq Ft2,632DeedBook 9335, Page 1726Recorded2/11/2019

Property Sale

Sale
$890,000
DeedBook 8140, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1880