Skip to content

3 Pilgrim PathwayOcean Grove, NJ 07756

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 22, 2000

Property Information

Block109
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class45
Description2S-F-MULTI-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,969
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$544,100
59%
Improvement Value:$375,200
41%
Total Assessment$919,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,365+10.7%
2024$11,166+3.4%
2023$10,798+4.4%
2022$10,342+29.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900