Skip to content

1520 Washington AveNeptune, NJ 07753

Built 1988
Industrial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Mar 25, 2004

Property Information

Block1104
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
DescriptionSCHL PUBL COMPY
Dwellings0
ZoningC-6
Sq Footage9,470
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$609,700
59%
Improvement Value:$416,000
41%
Total Assessment$1,025,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,792+6.7%
2024$13,861-1.4%
2023$14,054+4.7%
2022$13,420-2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 8346, Page 1257

Property Built

Built

Year Built: 1988