Skip to content

24 Highway 35Neptune, NJ 07753

Built 1955
Industrial

Last Sale Price
$805,000
Last Sale Date
Dec 23, 2019

Property Information

Block508
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
DescriptionFITNESS LIFESYL
Dwellings0
ZoningC-7
Sq Footage8,530
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$492,200
61%
Improvement Value:$320,200
39%
Total Assessment$812,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,807-13.7%
2024$14,838-12.2%
2023$16,906+50.0%
2022$11,270-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$805,000

From:

To:

DeedBook 9388, Page 8754Recorded1/3/2020

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 5914, Page 688

Property Built

Built

Year Built: 1955