Skip to content

211 Highway 35 SoNeptune, NJ 07753

Vacant Land

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Apr 9, 2025

Property Information

Block1106
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LOT
Dwellings0
ZoningC-7
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$282,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,712+29.2%
2024$3,648+15.3%
2023$3,165-3.7%
2022$3,287-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 9733, Page 5108NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded4/14/2025

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

DeedBook 9515, Page 8726NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded5/28/2021

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 8836, Page 6945