Skip to content

1410 Corlies AveNeptune, NJ 07753

Built 1921
Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 21, 2025

Property Information

Block1106
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description2S-F-A-2U
Dwellings0
ZoningC-6
Sq Footage1,590
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,600
78%
Improvement Value:$67,100
22%
Total Assessment$304,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,108+7.6%
2024$4,746+4.2%
2023$4,554+4.2%
2022$4,369+18.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 9731, Page 5871Recorded3/31/2025

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

DeedBook 9515, Page 8699NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded5/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1921