Skip to content

1403 10th AveNeptune, NJ 07753

Built 1931

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Oct 16, 2024

Property Information

Block1106
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-MULTI-2U
Dwellings2
ZoningC-6
Sq Footage1,264
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,400
46%
Improvement Value:$296,900
54%
Total Assessment$547,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,652+11.0%
2024$7,795+13.7%
2023$6,857+6.0%
2022$6,466+9.4%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,264DeedBook 9710, Page 1000Recorded10/24/2024

Property Sale

SaleMulti
$975,000
DeedBook 9515, Page 8699Recorded5/28/2021

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 8856, Page 4332

Property Built

Built

Year Built: 1931