Skip to content

1508 10th AveNeptune, NJ 07753

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 5, 2023

Property Information

Block1110
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 6/3/1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage816
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,000
62%
Improvement Value:$160,000
38%
Total Assessment$426,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,762+16.5%
2024$5,804+20.7%
2023$4,809+6.2%
2022$4,530+10.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930