Skip to content

1540 10th AveNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 18, 2025

Property Information

Block1110
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1SFM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,208
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,100
58%
Improvement Value:$216,200
42%
Total Assessment$512,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,121+21.6%
2024$6,680+20.8%
2023$5,531+5.9%
2022$5,221+9.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$308,000

From:

To:

Sq Ft1,208DeedBook 9646, Page 9982NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/5/2023

Property Built

Built

Year Built: 1950