Skip to content

1520 10th AveNeptune, NJ 07753

Built 1930

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Aug 11, 2015

Property Information

Block1110
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1SF 7/3/1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,358
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$263,300
44%
Improvement Value:$332,300
56%
Total Assessment$595,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,666+10.8%
2024$8,725+23.6%
2023$7,057+5.9%
2022$6,663+9.1%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft2,358DeedBook 9130, Page 2461NU CodeBankruptcy (13)Recorded9/4/2015

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 8394, Page 3741

Property Built

Built

Year Built: 1930