Skip to content

1507 06th AveNeptune, NJ 07753

Built 1940

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 18, 2020

Property Information

Block1112
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1S-F-C-1U
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,366
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,600
64%
Improvement Value:$144,200
36%
Total Assessment$397,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,691+15.3%
2024$5,803+17.6%
2023$4,936-7.6%
2022$5,342+10.2%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,366DeedBook 9422, Page 6411Recorded6/23/2020

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 8874, Page 4773

Property Built

Built

Year Built: 1940