Skip to content

1220 05th AveNeptune, NJ 07753

Built 1946

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Mar 15, 2018

Property Information

Block420
Lot23
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1.5SCBS1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,364
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
56%
Improvement Value:$209,800
44%
Total Assessment$474,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,647+14.0%
2024$6,706+9.9%
2023$6,100+6.6%
2022$5,723+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,364DeedBook 9281, Page 8763NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/10/2018

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 9104, Page 1241

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 8545, Page 1514

Property Built

Built

Year Built: 1946