Skip to content

1511 06th AveNeptune, NJ 07753

Built 1955

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block1112
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SFAL
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,755
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,300
50%
Improvement Value:$302,400
50%
Total Assessment$608,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,678+22.4%
2024$7,908+16.5%
2023$6,791+5.5%
2022$6,439+8.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955