Skip to content

215 Hamilton AveNeptune, NJ 07753

Built 1912

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block1114
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2-BIG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,896
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,500
57%
Improvement Value:$193,400
43%
Total Assessment$449,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,589+10.9%
2024$6,843+14.8%
2023$5,961+6.1%
2022$5,617+9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1912