Skip to content

111 Hamilton AveNeptune, NJ 07753

Built 1930

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block1114
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage903
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,500
67%
Improvement Value:$126,500
33%
Total Assessment$383,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,107+17.5%
2024$5,199+24.7%
2023$4,171+6.5%
2022$3,918+12.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930