Skip to content

211 Hamilton AveNeptune, NJ 07753

Built 1924

Owner
---
Last Sale Price
$344,000
Last Sale Date
Sep 5, 2025

Property Information

Block1114
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage978
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$256,500
65%
Improvement Value:$135,600
35%
Total Assessment$392,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,596+15.9%
2024$5,689+4.0%
2023$5,471+6.2%
2022$5,151+10.4%
Property History

Property Sale

Sale
$344,000
Sq Ft978DeedBook 9755, Page 8758Recorded9/12/2025

Property Built

Built

Year Built: 1924