Skip to content

1825 Lakeview AveNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 26, 2021

Property Information

Block1121
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage870
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,500
61%
Improvement Value:$163,000
39%
Total Assessment$419,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,640+15.8%
2024$5,734+0.4%
2023$5,711+6.2%
2022$5,380+10.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft870DeedBook 9540, Page 8376Recorded9/3/2021

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft870DeedBook 9188, Page 8333NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/28/2016

Property Built

Built

Year Built: 1958