Skip to content

1827 Lakeview AveNeptune, NJ 07753

Built 1946

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Nov 1, 2016

Property Information

Block1121
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,827
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,500
56%
Improvement Value:$203,400
44%
Total Assessment$459,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,759+12.6%
2024$6,890+2.1%
2023$6,749+6.0%
2022$6,367+9.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,827DeedBook 9198, Page 33Recorded11/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 1946