Skip to content

1803 Lakeview AveNeptune, NJ 07753

Built 1930

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Nov 30, 2021

Property Information

Block1121
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SFS
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,280
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,800
63%
Improvement Value:$153,200
37%
Total Assessment$416,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,008+11.2%
2024$6,303+16.5%
2023$5,409+6.1%
2022$5,098+10.3%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 9562, Page 5535Recorded12/3/2021

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 8927, Page 9288

Property Built

Built

Year Built: 1930