Skip to content

9 Bath AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1890

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block114
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,838
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$944,300
64%
Improvement Value:$531,300
36%
Total Assessment$1,475,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,182+18.1%
2024$16,236-4.2%
2023$16,950+1.0%
2022$16,784-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1890