Skip to content

140 Mt Hermon WayOcean Grove, NJ 07756

Built 1904

Last Sale Price
$905,000
Last Sale Date
Jan 18, 2024

Property Information

Block157
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class45
Description2S-AL-MULTI-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,065
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
48%
Improvement Value:$405,800
52%
Total Assessment$780,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,078+3.9%
2024$11,621+7.4%
2023$10,819+5.9%
2022$10,217+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$905,000

From:

To:

Sq Ft2,065DeedBook 9675, Page 6029Recorded1/26/2024

Property Built

Built

Year Built: 1904