Skip to content

14 Abbott AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1885

Last Sale Price
$1,550,000
Last Sale Date
May 31, 2023

Property Information

Block247
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningHDR
Sq Footage2,722
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,180,700
65%
Improvement Value:$622,600
35%
Total Assessment$1,803,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,099+22.6%
2024$23,738+3.0%
2023$23,053+1.7%
2022$22,660+2.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$1,550,000

From:

To:

Sq Ft2,722DeedBook 9647, Page 3638NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/7/2023

Property Sale

Sale
$117,500

From:

To:

Sq Ft1,221DeedBook 8853, Page 1670NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/5/2010

Property Sale

Sale
$273,000

From:

To:

Sq Ft1,221DeedBook 8578, Page 7150Recorded7/15/2006

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,221DeedBook 8382, Page 4901Recorded7/16/2004

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 5347, Page 60

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 4971, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 1885