Skip to content

75 Mt Pisgah Way 1/2Ocean Grove, NJ 07756

Built 1895

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jun 11, 2005

Property Information

Block118
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1SFAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage573
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$393,800
71%
Improvement Value:$162,400
29%
Total Assessment$556,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,894-7.9%
2024$8,576+13.8%
2023$7,533+1.9%
2022$7,393-1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft573DeedBook 8540, Page 4694Recorded2/6/2006

Property Sale

Sale
$154,000

From:

To:

Sq Ft573DeedBook 8085, Page 1204Recorded2/19/2002

Property Built

Built

Year Built: 1895