Skip to content

101 Stockton AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1925

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Dec 4, 2009

Property Information

Block278
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1S-F-BUNG-1U
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage590
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$411,100
83%
Improvement Value:$85,100
17%
Total Assessment$496,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,825+0.6%
2024$7,777+4.2%
2023$7,463+9.8%
2022$6,795-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 8809, Page 3911

Property Built

Built

Year Built: 1925