Skip to content

85 Asbury AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1895

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Mar 8, 2021

Property Information

Block120
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage1,715
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$458,500
44%
Improvement Value:$591,500
56%
Total Assessment$1,050,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,752+7.4%
2024$13,734+9.9%
2023$12,497+4.4%
2022$11,974+30.4%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

Sq Ft1,715DeedBook 9493, Page 2880NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/23/2021

Property Sale

Sale
$312,675
DeedBook 8983, Page 6832

Property Built

Built

Year Built: 1895