Skip to content

87 Asbury AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1880

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block120
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class29
Description2S-AL-DUP-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$416,000
54%
Improvement Value:$356,200
46%
Total Assessment$772,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,437-24.4%
2024$16,445+10.7%
2023$14,851+4.5%
2022$14,205+58.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1880