Skip to content

125 Mt Hermon WayOcean Grove, NJ 07756

Built 1899

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Apr 20, 2018

Property Information

Block153
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class19
Description2S-F-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,761
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$584,900
49%
Improvement Value:$608,500
51%
Total Assessment$1,193,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,557+17.8%
2024$16,601-0.4%
2023$16,664+6.8%
2022$15,598+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft1,761DeedBook 9285, Page 312Recorded5/1/2018

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 8478, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1899