Skip to content

99 Asbury AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1888

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Sep 5, 1997

Property Information

Block121
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class45
Description2SF-1SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$474,800
59%
Improvement Value:$329,600
41%
Total Assessment$804,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,199+8.6%
2024$10,316+2.5%
2023$10,061+3.3%
2022$9,739+43.5%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5648, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1888