Skip to content

91 Asbury AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1879

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2024

Property Information

Block121
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,932
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$474,800
50%
Improvement Value:$482,500
50%
Total Assessment$957,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,339+16.3%
2024$11,469+0.9%
2023$11,369+3.5%
2022$10,984+37.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1879