Skip to content

24 Central AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1904
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2023

Property Information

Block129
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
DescriptionCENTRAL AVE HOU
Dwellings0
ZoningHD1F
Sq Footage3,700
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$487,500
49%
Improvement Value:$510,900
51%
Total Assessment$998,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,600+4.8%
2024$15,840+6.0%
2023$14,950+9.1%
2022$13,705+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

DeedBook 9638, Page 3105Recorded3/22/2023

Property Built

Built

Year Built: 1904