Skip to content

40 Main AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1971

Last Sale Date
Jun 5, 1992

Property Information

Block209
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
DescriptionPROVIDENT BANK
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage3,813
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$761,900
50%
Improvement Value:$771,700
50%
Total Assessment$1,533,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,930+7.9%
2024$22,175+18.9%
2023$18,658-0.4%
2022$18,730-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5145, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1971