Skip to content

80 Mt Zion WayOcean Grove, NJ 07756

Built 1890

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Apr 25, 2019

Property Information

Block131
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class19
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,396
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$431,700
49%
Improvement Value:$447,100
51%
Total Assessment$878,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,989+3.9%
2024$13,466+13.7%
2023$11,841-1.2%
2022$11,989-12.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft1,396DeedBook 9346, Page 7895Recorded5/7/2019

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 9254, Page 1267NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/18/2017

Property Built

Built

Year Built: 1890