Skip to content

86 Mt Zion WayOcean Grove, NJ 07756

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2012

Property Information

Block131
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1S-F-BUNG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,006
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$431,700
63%
Improvement Value:$256,100
37%
Total Assessment$687,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,065-8.5%
2024$10,995+11.4%
2023$9,872+4.3%
2022$9,466+7.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953