Skip to content

83 Mt Carmel WayOcean Grove, NJ 07756

Built 1895

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Sep 15, 2005

Property Information

Block131
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningHD1F
Sq Footage1,082
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,700
58%
Improvement Value:$265,300
42%
Total Assessment$633,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,862-0.5%
2024$10,917+11.3%
2023$9,808+4.5%
2022$9,387+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 8496, Page 5508

Property Built

Built

Year Built: 1895