Skip to content

36 Benson AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1890

Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
Nov 17, 2020

Property Information

Block137
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage910
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,100
49%
Improvement Value:$231,200
51%
Total Assessment$454,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,877+8.3%
2024$9,124+6.8%
2023$8,541+8.8%
2022$7,850-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$459,000

From:

To:

Sq Ft910DeedBook 9468, Page 8555Recorded12/31/2020

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 8402, Page 9572

Property Built

Built

Year Built: 1890