Skip to content

92 Mt Carmel WayOcean Grove, NJ 07756

Built 1883

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Sep 4, 1992

Property Information

Block140
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningHDIF
Sq Footage1,887
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$493,300
49%
Improvement Value:$504,900
51%
Total Assessment$998,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,993+25.8%
2024$11,920+2.1%
2023$11,675+3.6%
2022$11,272-1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5166, Page 762

Property Built

Built

Year Built: 1883