Skip to content

102 Mt Carmel WayOcean Grove, NJ 07756

Built 1905

Last Sale Price
$521,000
Last Sale Date
Oct 18, 2018

Property Information

Block140
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1S-F-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$493,300
53%
Improvement Value:$441,100
47%
Total Assessment$934,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,761+17.5%
2024$11,710+1.9%
2023$11,496+1.3%
2022$11,351+9.4%
Property History

Property Sale

Sale
$521,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 9318, Page 2274Recorded10/26/2018

Property Sale

Sale
$432,500
DeedBook 8473, Page 5470

Property Built

Built

Year Built: 1905