Skip to content

31 Olin StOcean Grove, NJ 07756

Built 1890

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Apr 15, 1996

Property Information

Block147
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningHD1F
Sq Footage1,575
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$579,800
63%
Improvement Value:$335,600
37%
Total Assessment$915,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,085+6.6%
2024$15,084+13.5%
2023$13,287+2.8%
2022$12,927+15.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5494, Page 631

Property Built

Built

Year Built: 1890