Skip to content

110 Embury AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1886

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
May 24, 2018

Property Information

Block223
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$436,900
62%
Improvement Value:$273,100
38%
Total Assessment$710,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,205-3.1%
2024$12,595+4.8%
2023$12,015+4.2%
2022$11,534+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$137,000

From:

To:

Sq Ft1,664DeedBook 9330, Page 6540NU CodeUndivided interest (8)Recorded1/11/2019

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 8695, Page 3494

Property Built

Built

Year Built: 1886