Skip to content

52 Pitman Ave Unit R-3kOcean Grove, NJ 07756

Built 1880

Owner
---
Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Aug 13, 2025

Property Information

Block148
Lot2
QualifierC311
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningHDC
Sq Footage1,250
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,600
26%
Improvement Value:$378,500
74%
Total Assessment$512,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,471+7.5%
2024$7,877+36.6%
2023$5,766-0.4%
2022$5,788+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 9751, Page 7830Recorded8/18/2025

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft1,250DeedBook 9614, Page 4795Recorded9/8/2022

Property Sale

Sale
$209,900
DeedBook 8914, Page 2210

Property Built

Built

Year Built: 1880