Skip to content

4 Ocean Ave Unit 2Ocean Grove, NJ 07756

Built 1989

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Apr 15, 2016

Property Information

Block106
Lot8
QualifierC102
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page1.02

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,246
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,400
30%
Improvement Value:$607,600
70%
Total Assessment$868,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,921-4.7%
2024$15,650+11.6%
2023$14,020-0.4%
2022$14,074+27.3%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,246DeedBook 9162, Page 1589Recorded4/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4853, Page 158