Skip to content

103 Marlow PlNeptune, NJ 07753

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2025

Property Information

Block1502
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class17
Description1SFV1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,858
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$270,300
52%
Improvement Value:$250,900
48%
Total Assessment$521,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,627-7.5%
2024$8,243+30.4%
2023$6,320+2.9%
2022$6,142+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 5917, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1960