Skip to content

803 Wakefield RdNeptune, NJ 07753

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2019

Property Information

Block1502
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,692
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,400
47%
Improvement Value:$328,000
53%
Total Assessment$617,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,983+30.6%
2024$6,881+18.0%
2023$5,830+2.9%
2022$5,666+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,642DeedBook 8878, Page 9039NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/16/2011

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 8637, Page 9358

Property Sale

Sale
$273,000

From:

To:

Sq Ft1,586DeedBook 8254, Page 1393NU CodePre-revaluation (27)Recorded7/10/2003

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 4898, Page 686

Property Built

Built

Year Built: 1963