Skip to content

810 Wakefield RdNeptune, NJ 07753

Built 1964

Last Sale Date
Jan 23, 2018

Property Information

Block1503
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.2

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 7/3/1.5
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,118
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,300
53%
Improvement Value:$229,500
47%
Total Assessment$483,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,774+0.5%
2024$7,733+30.2%
2023$5,940-2.5%
2022$6,089+2.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$175,200

From:

To:

Sq Ft1,118DeedBook 8986, Page 1410NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/14/2012

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,118DeedBook 8634, Page 4056Recorded3/6/2007

Property Sale

Sale
$133,000

From:

To:

Sq Ft1,118DeedBook 5876, Page 305Recorded11/8/1999

Property Sale

Sale
$109,500
DeedBook 5404, Page 687

Property Built

Built

Year Built: 1964