Skip to content

605 Stamford DrNeptune, NJ 07753

Built 1963

Last Sale Price
$303,000
Last Sale Date
Jun 17, 2005

Property Information

Block1508
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-2-BIG2-1U
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,531
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,300
40%
Improvement Value:$382,700
60%
Total Assessment$636,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,963+9.8%
2024$9,070+23.1%
2023$7,366+3.3%
2022$7,129-2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$303,000
DeedBook 8476, Page 4724

Property Built

Built

Year Built: 1963