Skip to content

609 Stamford DrNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 2018

Property Information

Block1508
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class17
Description1SF2G 7/3/1.5
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,316
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,800
45%
Improvement Value:$307,800
55%
Total Assessment$559,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,300+6.2%
2024$7,815+21.1%
2023$6,453+3.0%
2022$6,263+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 8851, Page 8973

Property Built

Built

Year Built: 1960