Skip to content

524 Wakefield RdNeptune, NJ 07753

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 18, 2004

Property Information

Block1511
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class17
Description1SB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,354
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,500
40%
Improvement Value:$403,200
60%
Total Assessment$669,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,832+6.3%
2024$9,249+22.8%
2023$7,533+3.3%
2022$7,292+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957