Skip to content

518 Wakefield RdNeptune, NJ 07753

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2022

Property Information

Block1513
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,787
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,800
51%
Improvement Value:$257,300
49%
Total Assessment$530,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,433+9.7%
2024$7,688+20.5%
2023$6,381+2.9%
2022$6,202+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954