Skip to content

1021 Fordham RoadNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 6, 2022

Property Information

Block1601
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.3

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,764
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,000
53%
Improvement Value:$241,100
47%
Total Assessment$515,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,557+16.7%
2024$6,475+34.4%
2023$4,818+2.7%
2022$4,691+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 9558, Page 6940Recorded11/16/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960